Pokaż mi 3 najlepsze książki swojego dziecka - akcja #3najlepszeksiazki

środa, 20 czerwca 2018

Cześć,

Czy też masz tak, że w kolejce do kupna masz dziesiątki książek i nie wiesz, które kupić? Jeżeli tak, to chciałabym Cię gorąco zachęcić do przyłączenia się do projektu "3 Najlepsze Książki". Polega on na tym, że publikujesz na swoim blogu, stronie blogowej na facebooku, stronie prywatnej na facebooku (jako widoczny dla wszystkich), instagramie czy w medium społecznościowym wpis o 3 najlepszych książkach swojego dziecka wraz z wiekiem, jakiego dotyczą, bo nie oszukujmy się: inne książki zaciekawią dwulatka, a inne pięciolatka. Forma dowolna (zdjęcie, opis, kolaż okładek, filmik). Dobrze, jak uzasadnisz swój wybór czy dodasz linki do swoich recenzji. Jeżeli nie masz na to czasu, pokaż chociaż okładki lub podaj tytuły ulubionych pozycji. 


Dodaj namiar do wpisu, który właśnie czytasz i który tę akcję zainicjował, dodaj hasztag #3najlepszeksiazki oraz drugi z wiekiem np. #3najlepszeksiazki2lata. I już! A potem po hasztagu znajdź inne świetne książki dla swojego dziecka. Proste? Proste!

Skąd ten pomysł?

Za kazdym razem, gdy zobaczę u kogoś ciekawą książkę dla dzieci, wrzucam ją na listę zakupów. I ta lista rośnie szybciej, niż Mania daje radę czytać. Wróć! Słuchać :) Gdy byliśmy na Warszawskich Targach Książki, od razu sprawdziłam, gdzie są stoiska znanych wydawnictw jak Dwie Siostry, Debit, itp. A tu Mężny wypalił: "Nie kupujmy książek, które są dostępne choćby na czytam.pl, tylko takie, których nie ma w znanych księgarniach". Ale jak to nie ma, pomyślałam odruchowo, wszystkie są! Po przejściu przez targi zrozumiałam, jakim Mężny jest mądrym facetem, bo odkryłam dziesiątki małych wydawnictw, które oferują cudowne książki, takie perełki czekające na odkrycie. A właściwie re-odkryłam. Rok temu miałam tak samo, trafiłam na dużą liczbę niszowych wydawnictw, kilka perełek kupiłam, natomiast potem o tych wydawnictwach troszkę zapomniałam, bo z racji małych budżetów mają one ograniczoną możliwość promocji.

Pomyślałam, że z jednej strony przykre, że te małe wydawnictwa gubią się w morzu wydawniczym, a z drugiej - nie oszukujmy się - te duże grube ryby też wydają rewelacyjne książki, a ich kalendarze wydawnicze ledwo są w stanie to pomieścić. Nie da, no nie da się tego wszystkiego przeczytać! Choćbyś nie wiem, jak bardzo chciała. Choćbyś czytała codziennie nową książkę! Na wielu blogach jest dużo dobrych książkowych rekomendacji, ale właśnie: które są te najlepsze z najlepszych? 

Podjęłam decyzję, że warto gdzieś zebrać rekomendacje świetnych książek, takich perełek lub jak kto woli "must have" - niezależnie od tego, czy są bestsellerami czy po prostu ujęły czyjeś serce, zapadły w pamięć, a może po prostu pomogły dziecku z jakimś poważnym problemem (odpieluchowanie, pierwszy dzień w przedszkolu, młodsze rodzeństwo, radzenie sobie ze złością, itp.). Nie dam Ci wytycznych, czy mają to być świetne książki z perspektywy rodzica czy z perspektywy dziecka (tu u nas na ten moment wygrałaby oprócz "Martynki" i poczytajek "Kicia kocia", chociaż sama chyba nie rekomendowałabym kupienia tej książki dla już prawie czterolatek, ale dla dwu-trzylatek już tak). Wychodzę z założenia, że nawet najlepsza merytorycznie książka nie spełni swojej funkcji, gdy nie spodoba się dziecku. Bo ostatecznie jej odbiorcą jest dziecko. Od Was obojga zależy też, czy będą to książki uczące czy po prostu wywołujące salwy śmiechu :)

Wchodzisz w to? Mam nadzieję, że tak :)

Czy tylko dla dzieci?

Dlaczego by nie użyć hasztagu #3najlepszeksiazkidorosli? Sama ostatnio namiętnie czytam różne reportaże i chętnie czasem urozmaiciłabym je jakąś książką fiction, tylko zawsze boję się, że trafię na jakąś pseudoliteraturę czy słabe romansidło. A jak wiadomo, matka ma mało czasu wolnego i zmarnowanie kilku godzin na przeczytanie słabej książki nie jest fajne. Masz ochotę polecić coś dorosłego? Z radością zerknę i przeczytam.

Co zrobić?

1. Umieść na swoim blogu, stronie, fan page, instagramie wpis/zdjęcie przedstawiające 3 najlepsze książki swojego dziecka (lub swoje - duże dzieci też się liczą). Jak możesz, napisz chociaż kilka słów komentarza, możesz dodać linki do swoich recenzji. Możesz zrobić kilka wpisów np. z książkami dla dwulatka i trzylatka, a jeżeli są to nadal te same książki, to dodaj po prostu dodatkowy hasztag.

2. Dodaj hasztag #3najlepszeksiazki oraz drugi z wiekiem np. #3najlepszeksiazki2lata (bez zdrobnień na latka, uznajmy, że czytelnicy to poważni ludzie), #3najelpszeksiazkiniemowle albo nawet #3najlepszeksiazkidorosli.

3. Podaj linka do tego wpisu, żeby Twoi czytelnicy mogli zrozumieć, o co chodzi w tej akcji i mogli się przyłączyć do zabawy.

4. Umieść link do swojego wpisu w komentarzu poniżej. Pozwól się znaleźć. A może uda nam się zrobić ranking najlepszych książek? :)

5. Jeżeli masz ochotę, to udostępnij, proszę info o akcji. Niech idzie w świat! Szacuje się, że tylko 5% dorosłych czyta. Oby dzieci czytały jak najdłużej, a nie zrobią tego bez dobrych książek.

I oczywiście poszukaj po hasztagu nowych propozycji dla swojego dziecka :D

Pozdrawiam,
Kasia

0 komentarze

Prześlij komentarz