Moje pierwsze książki: "A dlaczego?", Anna-Clara Tidholm (9M+)

sobota, 15 lipca 2017
Bardzo spodobały mi się dwie poprzednie książki Anny-Clary Tidholm, tj. "Gdzie idziemy?" i "Jest tam kto?", ale tej jednej jakoś podświadomie unikałam. Chyba bałam się tego ciągłego "A dlaczego?", "A po co?", a przede wszystkim bycia zmuszoną do wyszukiwania odpowiedzi na te pytania.

Źródło: www.zakamarki.pl

Ale w którejś księgarni jednak wzięłam tę książkę do ręki, pozytywnie zaskoczyłam się jej treścią i ostatecznie wyszłam z nią pod pachą. Książka nie każe czytelnikom odpowiadać na zadane pytania, tylko sama podpowiada niecodzienne odpowiedzi.

Bo dorośli lubią szukać faktycznych rozwiązań, wyczerpujących odpowiedzi, a dzieciom wystarczy często "jakaś" odpowiedź i ta książka tego uczy. "A dlaczego ptaszek leci?". "Bo w ewolucji wykształcił skrzydła", "Bo ma skrzydła pneumatyczne, które są lekkie" - próbujesz sobie przypomnieć z lekcji biologii. A książka podpowiada: "A dlatego /Że ptak chce /Z góry, z nieba /Widzieć świat". Pokazuje też, że zamiast przyczyny można pokazać skutek. "Pada deszcz. A dlaczego? /A dlatego /Żeby trawa /Piła wodę /Rosła w mig".Książka najbardziej sprawdzi się przy dziecku rocznym i trochę przy dwuletnim. Oczywiście starsze dzieci czasami wygrzebują swoje dzidziusiowe książki i z radością je czytają, ale dla przedszkolaka raczej nie ma sensu jej kupować.

Ja ostatnio ciepło o niej myślę, bo Mania późno, ale jednak weszła w fazę "A dlaczego?" i potrafi tak pytać i pytać bez końca. Tak z wielokrotnym zapętleniem do głębokiej irytacji rodzica ;) I czasami, jak już nie mam siły wymyślać jej odpowiedzi, podrzucam jej jakąkolwiek odpowiedź nierzadko inspirowaną tą książką.


Od wydawcy:
"Wstaję, patrzę, świeci słońce. I chcę wiedzieć - a dlaczego?
Dlaczego ptak lata? Dlaczego pies szczeka? Dlaczego pada deszcz?
W rytmicznie powtarzających się obrazach i słowach pytamy o otaczający świat. Ptak, pan, pies, Jaś, deszcz - wszyscy coś robią. Tylko dlaczego? Po co? I jak to jest? Przejrzyste kolory i formy idealne dla najmłodszych czytelników. Książeczka inspirująca do zabawy. Szwedzkie bestsellery dla jedno-, dwulatków, które polubiło już wielu polskich maluchów."

Tytuł: "A dlaczego?"
Autor: Anna-Clara Tidholm (tekst i ilustracje)
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2014
Wymiar: 14 x 20 cm
Liczba stron: 28
Strony: całokartonowe
Sugerowany przedział wiekowy: 0+
Mój przedział wiekowy: 9M - 2,5 roku
Sugerowana cena wydawcy: 24,90 zł
Można kupić od: 15 zł

Jeżeli skorzystasz z powyższych linków, zapłacisz za książkę tyle samo, a ja powoli ziarenko po ziarenku pozbieram na kolejną książkę do przeczytania i zrecenzowania :)

0 komentarze

Prześlij komentarz