"Prawda o tramwajach", Świętopełk Karpiński (2+)

środa, 25 maja 2016
Kupiliśmy wreszcie wypatrzoną na poprzednich targach "Prawdę o tramwajach" z wierszem Świętopełka Karpińskiego i ilustracjami Macieja Łazowskiego. Mania ma ostatnio manię autobusów i tramwajów, a moje serce ujął ten przecudny uśmiech tramwaju na okładce.


Swój wiersz Świętopełk Karpiński napisał z okazji uruchomienia pierwszej warszawskiej linii tramwajowej w XX wieku. Opowiada on zabawną historię o tramwajach, które ścigają się po Warszawie, ale bardzo cierpią, gdy muszą stawać na przystanku, bo czas mija, a tramwaj, który jest przed nimi, ucieka. Jak więc już wszyscy pasażerowie wejdą, to tramwaj goni czym prędzej te z przodu i dzwoni radośnie.Zakończenie jest dosyć przewrotne: mieszkańcy Warszawy, żeby nie przeszkadzać tramwajom w ich gonitwach, jeżdżą samochodami. U niektórych to zakończenie wywołuje dyskomfort, nawet po uwzględnieniu faktu, że powstało jakieś 100 lat temu, kiedy samochodów było dużo mniej. Ja patrzę na nie z przymrużeniem oka - przecież gdyby nie było pasażerów, tramwaje też by nie jeździły.

Wiersz jest bardzo ładny, humorystyczny, troszkę nostalgiczny, pokazuje tramwaje z całkiem innego punktu widzenia. No bo kto by się zastanawiał, dlaczego tramwaje nie chcą dzwonić na przystankach? Dziękuję Wydawnictwu Muchomor za pochylenie się nad pięknym międzywojennym polskim wierszem - w Polsce wydaje się wiele światowych bestsellerów, ale przecież rodzimą literaturę również warto docenić.


Bardzo podobają mi się rysunki Macieja Łazowskiego - są takie ciepłe, pełne uroku, a uśmiechnięte tramwaje rozbrajają. Do tego w tle przewija się stara Warszawa z Pałacem Kultury, mostami i Halą Marymoncką.Wydawca pisze:
<<Bardzo zabawny wiersz o tramwajach ścigających się po Warszawie. Publikacją wiersza chcemy przypomnieć sylwetkę wyjątkowo barwnej postaci dwudziestolecia międzywojennego, Światopełka Karpińskiego. Wiersz powstał z okazji uruchomienia pierwszej warszawskiej linii tramwajowej na przełomie wieków. Ilustracje stworzył Maciej Łazowski, autor książki "Co się dzieje, kiedy śpisz?".>>

Tytuł: "Prawda o tramwajach"
Autor: Świętopełk Karpiński (tekst), Maciej Łazowski (ilustracje)
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2015
Wymiar:
Liczba stron: 16
Strony: miękkie
Sugerowany przedział wiekowy: 3+
Mój przedział wiekowy: 2+
Sugerowana cena wydawcy: 24,00 zł
Można kupić od: 15,18 zł


Jeżeli skorzystasz z powyższych linków, zapłacisz za książkę tyle samo, a ja powoli ziarenko po ziarenku pozbieram na kolejną książkę do przeczytania i zrecenzowania :)

0 komentarze

Prześlij komentarz