Przechowywanie pokarmu

sobota, 20 grudnia 2014
Jeżeli odciągasz pokarm, bo masz go za dużo, pamiętaj, że odciąganie dużych ilości tylko pobudza laktację. Powinno się odciągać pokarm tylko do ustania bólu piersi czy uczucia nabrzmienia, nigdy do uczucia wypróżnienia. Gdzieś przeczytałam, że na początku jednorazowo nie powinno się odciągać więcej niż 80 ml z jednej piersi, ale niestety nie pamiętam źródła.

Pokarm higienicznie odciągnięty można przechowywać przez:
10-12 h w temp. pokojowej
48 h w lodówce
7 dni w temp. do -10 st. C
6 miesięcy w temp. do -18 st. C
(za "Jak żywić niemowlęta i małe dzieci" dr Hanny Szajewskiej i dra Piotra Albrechta)

Przechowywać możemy go w pojemnikach do przechowywania mleka bądź innych przeznaczonych do przechowywania żywności, pojemnikach szklanych (np. słoiczkach) lub specjalnych woreczkach na pokarm. Gdzieś po forach wędruje porada, żeby użyć do tego pojemników na mocz. Odradzam. Przecież to jest plastik bez atestu do przechowywania żywności!

Możemy to zrobić wygodnie - w butelkach i pojemnikach współpracujących w naszym laktatorem bądź późniejszym smoczkiem (np. poniżej butelka Medela ok. 8-10 zł za butelkę kolorową 150 ml i 5-8 zł za butelkę przeźroczystą).


Źródło: www.medela.com

Optymlnie, w pojemnikach po przechowywania pokarmu Baby Ono (ok 14-16 zł za komplet 4 pojemników) lub Canpol (podobnie).

Źródło: www.babyono.com


Lub ekonomicznie, w małych szklanych słoiczkach lub pojemnikach Tesco, które u mnie świetnie się sprawdziły. Kosztują tylko ok. 3 zł za 4 sztuki, wyprodukowane zostały w Hiszpanii i długo przed ciążą służyły mi np. do mrożenia natki pietruszki czy niezużytej w całości do sałatki kukurydzy ;) Mają pojemność ok. 100 ml, więc idealną do odciągania i nauki jedzenia z butelki (na początku jak niemowlę zje 30 ml, to jest cud), a przy karmieniu większego niemowlaka należy już podać 1,5-2 pojemniczki.


Pamiętajmy, że wszystkie kupowane pojemniki należy najpierw wymyć i wyparzyć (tak samo laktator), chyba że są sterylnie pakowane w specjalne woreczki.

O tym, czym i ile karmić tutaj0 komentarze

Prześlij komentarz